[vc_row][vc_column][vc_column_text]

biz-vescovo-2

Paolo Bizzeti: Floransa’da1947 yılında doğdu. “Mesih’in Arkadaşlığı” na girdi; geleneksel ilahiyat ve felsefe çalışmalarından ve Peder olarak atanmasından (1975) sonra Bilgelik Kitabı üzerie bir teziyle Bologna’da Edebiyat ve Felsefe diploması aldı.(Bilgelik; Yapı ve edebi tür Paideia, Brescia, 1984) Uzun yıllar Bologna’daKutsal kitap öğretimi ve gençlerin dini eğitimiyle uğraştı. Daha sonra Floransa’da Cizvit Pederler topluluğunun Başrahibi oldu. Bunu takiben 12 yıl boyunca Bologna’da Villa San Gıuseppe Maneviyat Merkezinin Müdürlüğünü yaptı.20 yıl boyunca İtalya’daki Cizvitlerin dini eğitim (içsel) koordinatör olarak da çalıştı 2007’den 2013’e kadar, Padova’da, Mesih’in Arkadaşlığı. Uluslararası Felsek Okullarının Rektörlüğünü ve Padova Antonianum laik eğitim Merkezinin Müdürlüğünü yaptı, Triveneto İlahiyat Fakültesi ve ISSR’de kurslar düzenledi. Ailelerden oluşan cemaatlere eşlik etmektedir. (www.maranatha.com; www.mulinocasole.it; www.tendadiabraham.it; www.comunitabethesda.it)

Ortadoğu’nun dini sorunlarıyla ilgilenen ve kâr amacı gütmeyen bir kuruluş olan “Ortadoğu’nun Dostları” derneğini kurmuştur. Aynı zamanda, Kutsal Kitap coğrafyasına öğretici tur ve seyahatler düzenlenmesinde öncülük etmektedir (www.amo-fme.org).
En son yayımlanan eserleri: En uç sınırlara kadar: Havarilerin İşleri üzerine düşünceler (EDB Bologna, 2008). Türkiye: Kutsal Kitap, Kilise Babaları, Arkeolojik ve Turistik rehber (EDB Bologna, 2014).
14 Ağustos 2015’te Tabae Episkoposu ve Anadolu Havarisel Vekili olarak atandı. 1 Kasım 2015’te Kutsanıp 29 Kasım 2015’te Vekillik görevine başladı. Halen İskenderun’da ikamet etmektedir.

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]